Hyppää sisältöön   RSS |  Sivukartta |  På svenska |  In English  
 
ymparisto.fi

       Tarkennettu haku
 
 
Ympäristöministeriö | Suomen ympäristökeskus | Alueellista ympäristötietoa | www.ara.fi
« Edellinen taso
Tiedote
21.12.2005 (Julkaistu)
Hämeen ympäristökeskus
Ota yhteyttä sivun vastuuhenkilöön
VERSIOT
Tulostusversio
Jaa
www.ymparisto.fi > Häme > Palvelut ja tuotteet > Tiedotearkisto > Tiedotteet 2005 > Vanajaveden reitin kehittämishanke käyntiin
  
Uudistamme verkkopalvelua kevään 2013 aikana.
Lue lisää uudistuksesta

Vastaa uudistusta koskevaan asiakaskyselyyn

Vanajaveden reitin kehittämishanke käyntiin

Hämeen ympäristökeskus on käynnistänyt kaksivuotisen Vanajaveden reitin kehittämishankkeen. Vanajaveden reitin vesistöt kärsivät pääasiassa hajakuormituksesta, jota aiheuttavat muun muassa valuma-alueen metsistä ja pelloilta vesistöön veden mukana kulkeutuvat ravinteet ja kiintoaines. Lisäksi viemäriverkkoon kuulumattomien asuinkiinteistöjen jätevedet kuormittavat.  Vanajaveden reitin kehittämisessä tärkeintä on lisätä asukkaiden tietoisuutta vesistöjen tilasta ja mahdollisuuksista vähentää kuormitusta.

Vanajaveden reitin kehittämishanke tarjoaa alueen asukkaille mahdollisuuden toimia kotijärven puolesta. Vuosien 2006 ja 2007 aikana järjestetään yleisötilaisuuksia, tuotetaan oppaita ja muuta materiaalia sekä neuvotaan vesiensuojelukysymyksissä. Projektin aikana kunnostetaan myös vesistöjä muun muassa hoitokalastuksella, avaamalla väyliä ja niittämällä vesikasveja. Lisäksi perustetaan kosteikkoja. Vesistöjen virkistyskäytön lisäämiseksi merkitään veneilyreittejä ja rakennetaan taukopaikkoja.  

Vanajaveden reitti kuuluu Kokemäenjoen vesistöalueeseen. Vanajaveden reitin valuma-alue on yli 2 700 km2. Se ulottuu Kanta- ja Päijät-Hämeessä kaikkiaan kymmenen kunnan alueelle: Hattula, Hausjärvi, Hämeenkoski, Hämeenlinna, Janakkala, Kalvola, Kärkölä, Lammi, Loppi, Renko. Alueen järvien ja jokien tila vaihtelee. Vedenlaatu on Vanajaveden reitin monissa järvissä vielä erinomainen, kuten Hattulan Renkajärvessä ja Takajärvessä, Janakkalan Mallinkaistenjärvessä ja Kankaistenjärvessä. Keskeinen reitin osa Pääjärvestä Vanajanselälle on kuitenkin tilaltaan vain välttävä tai tyydyttävä. Korkeat ravinnepitoisuudet aiheuttavat rehevöitymistä, joka ilmenee esimerkiksi vesikasvillisuuden lisääntymisenä, rantakivien limoittumisena ja sinileväkukintoina.

Vanajaveden reitin kehittämishanketta rahoittavat Euroopan yhteisö ja alueen kunnat. Tietoa hankkeen tapahtumista ja toiminnasta löytyy Hämeen ympäristökeskuksen verkkopalvelun Vesiensuojelu-osiosta kohdasta Vanajaveden reitin kehittäminen.

 Lisätietoja

Projektipäällikkö Tarinka Ringvall, Hämeen ympäristökeskus, puh. 020 490 3871

Tiedotus

Maarit Vainio, Hämeen ympäristökeskus, puh. 020 490 3899

 
Muualla palvelussamme
Vesiensuojelu
© Copyright Valtion ympäristöhallinto  | Palvelukuvaus  | Jätä palautetta | Yhteystiedot