Gå in i texten   RSS |  Sidkarta |  Suomeksi |  In English  
 
miljo.fi
Kaivot
       Avancerad sökning
 
 
Miljöministeriet | Finlands miljöcentral | Regional miljöinformation | www.ara.fi
Placering av brunnen
Byggandet av brunnen
Underhåll och skötsel av brunnen
Frågor om underhåll och skötsel av brunnen
Problem med brunnsvattnet
Analys av brunnsvattnet
Behandling av brunnsvatten
Kvalitén på brunnsvattnet
Brunnsvattnets analystolk
Begrepp om brunnar
Allmänna frågor om brunnar
www.miljo.fi > Brunnar > Underhåll och skötsel av brunnen
  
Vi förnyar vår webbtjänst under våren 2013.
Läs mer om förnyelsen

Underhåll och skötsel av brunnen

Många brunnsproblem kan undvikas genom underhåll av brunnen innan något gått på tok eller så kan de avhjälpas genom noggrannt iståndsättande av brunnen. Vanligen kommer det smuts in i brunnen pga att ringarna är i dåligt skick, att locket är dåligt eller att brunnen är dåligt tätad. Insidan av brunnen och dess konstruktioner borde granskas varje år. Andra vanliga fel i gamla brunnar är att bottnet har slammat igen och att värmeisoleringen är dålig.

Det lönar sig att reparera t.o.m. en i dåligt skick varande brunn, om vattentillgången är god och problemen med vattenkvalitén bara beror på att ytvattnet rinner in i brunnen. Om grundvattnet är nedsmutsat och orsaken inte går att avlägsna, måste man bygga en ny brunn på ett bättre ställe utanför det nedsmutsade området. Det lönar sig också att överväga gemensam vattenförsörjning för flera fastigheter eller en anslutning till det kommunala vattenledningsnätet.

Runt om i landet finns det företag och enteprenörer som har sakkännedom om hur man iståndsätter brunnar. Deras kontaktuppgifter finns i telefonkatalogen.

13.6.2011 (Uppdaterad)
Finlands miljöcentral
Kontakta den sidansvarige
Versioner
Finsk version
Skriv ut
 
 
På vår webbplats

 

© Copyright Statens miljöförvaltning  | Om vår webbtjänst  | Ge respons | Kontaktinformation